Грязная правда
Четверг, 28.03.2024, 10:33
Приветствую Вас Гость | RSS
 
Главная РегистрацияВход
Меню сайта
Категории раздела
НОВОСТИ [148]
Наиболее важные новости
АНАЛИТИКА [219]
КУЛЬТУРА И ИСКУССТВО [368]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Главная » 2010 » Май » 7 » Як українці захопили Рейхстаг

МЕДПРАВДА. Для тех, кто хочет долго жить
12:08
Як українці захопили Рейхстаг
Символом остаточної перемоги над Третім рейхом було взяття парламенту Німеччини і підняття над ним червоного Прапора Перемоги. Штурм цього гітлерівського форпосту проводився на завершальному етапі Берлінської наступальної операції ....

Символом остаточної перемоги над Третім рейхом було взяття парламенту Німеччини і підняття над ним червоного Прапора Перемоги. Штурм цього гітлерівського форпосту проводився на завершальному етапі Берлінської наступальної операції з 28 квітня по 2 травня 1945 силами 150-ї та 171-ї стрілецьких дивізій 79-го стрілецького корпусу 3-ї ударної армії 1-го Білоруського фронту. Вранці 30 квітня радянські бійці пробилися в район Рейхстагу, але їхня атака була відбита сильним вогнем.

Наступне наступ зробили в 13.15 після потужної артпідготовки. Два підрозділи 756-го і 674-го стрілецьких полків перейшли в атаку і, з ходу подолавши заповнений водою рів, зав'язали бій у траншеях і окопах перед Рейхстагом.

За спогадами командира 150-ї дивізії Василя Шатілова, якому було вручено майбутнє Прапор Перемоги, вже о 14.30 передові підрозділи досягли Рейхстагу і у однієї з колон будівлі був встановлений червоний прапор: «З моєї позиції на четвертому поверсі було видно, як розкидані по площі фігури людей піднімалися, пробігали, падали, знову піднімалися або ж залишалися нерухомими. І всі вони стягувалися, наче до двох полюсів магніту, до парадного входу і до південно-західного кута будівлі, за яким знаходився прихований від очей моїх депутатський вхід. Я бачив, як над ступенями біля правої колони раптом зашарілася червоним плямкою Прапор! ». Хто був тим героєм, хто, знаючи, що напевно буде вбитий, все одно втік до рейхстагу і першим поставив прапор своєї країни - до цих пір сперечаються історики колишніх країн СРСР. Але є факти, які вказують на те, що серед перших були саме українці.

ВСІ ГЕРОЇ. Згідно з офіційною версією, прийнятою в роки СРСР, героями виявилися розвідники 150-ї стрілецької дивізії - російська Михайло Єгоров і грузин Мелітон Кантарія, які здійснили свій подвиг 1 травня 1945. Але за спогадами ветеранів, які десятиліттями намагалися це довести, перші: рядовий Петро П'ятницький (родом з Білорусії) - був вражений в упор автоматником, а підхопив прапор і встиг закріпити його перед входом до Рейхстагу молодший сержант Петро Щербина (родом із Запорізької області) - він вижив.

У донесенні ж командира 150-ї стрілецької дивізії вказано, що о 14.25 30 квітня на фасаді будівлі було встановлено полковий червоний прапор 674-го стрілецького полку лейтенантом з Казахстану Рахімжаном Кошкарбаевим і рядовим з Пермського краю Григорієм Булатовим. У журналі дивізії значилося: «Кошкарбаев і Булатов по-пластунськи підповзли до центральної частини будівлі і на сходах головного входу поставили червоний прапор». Це був шматок червоного тика, обгорнутий навколо планки, віддерти від рами і зачохлений чорної светомаскіровочной папером. Щоб відрізати ця подібність прапора, вони 7:00 долали 200 м - від шквального вогню ховалися то у воронках з-під снарядів, то за підбитим танком, то в рові з болотистій водою. Свій прапорець вони змогли прикріпити лише на вході до Рейхстагу. Причому, за словами ветеранів, це відбулося не раніше 18 годин.

У публікаціях про Прапора Перемоги старшого наукового співробітника Центрального музею Збройних Сил РФ Аркадія Дементьєва, наголошується, що в дійсності перші групи радянських воїнів змогли увірватися до Рейхстагу лише о 22.00 30 квітня, а через півгодини на горище прорвалися сержант Михайло Мінін (РРФСР), старші сержанти Газі Загітов (татарин), Олександр Лісіменко (Білорусь) і Олексій Бобров (РРФСР). Вони поставили червоне полотнище, прикріпивши його до труби-штанзі на скульптурній групі Богиня Перемоги, розташованої на фасаді парадного входу західній частині Рейхстагу. Через 40 хвилин червоний стяг вже майорів на західному фасаді даху. Він був встановлений розвідниками 674-го полку на чолі з лейтенантом Семеном Сорокіним, якого не підстрелили лише тому, що він був у трофейної шкіряного есесівської куртці.


Знімок з архіву Ковальова. Герої позували в різних ракурсах

«Історики дають різні версії, хто був першим. Є дані, що Кошкарбаев з Булатовим встановили прапор на одній з колон. Але якщо ми говоримо про тих, хто поставив прапор на купол Рейхстагу, то це були Єгоров, Кантарія і народжений у селі Горяйстівка Сумської області Української РСР Олексій Берест, - розповів «Сегодня» начальник відділу Управління прес-служби Міноборони України Костянтин Саділов. - Історики розходяться в думках, яке прапор вони переносили на купол. Те, яке Кошкарбаев з Булатовим прикріпили, або ж те, яке потім ще два розвідника сусіднього полку встановили на фронтон - Проворотов і старший лейтенант Сорокін. Вся сіль плутанини в тому, що маршал СРСР Георгій Жуков віддав наказ: той, хто першим поставить над Рейхстагом прапор, отримає звання Героя СРСР. І все старалися ».

Ще більше все заплутав фотокореспондент ТАСС Євген Халдей, який попросив червоноармійців повторити встановленні прапора над Рейхстагом на камеру. Це зробили киянин Олексій Ковальов, якому допомагав мінчанин Леонід Горичі і старшина розвідроти Абдулхакім Ісмаїлов з Дагестану. Довгі роки героями зі знімка Халдея вважалися Берест, Єгоров і Кантарія. Лише після розвалу СРСР Ковальов розповів свою версію.

ЖУКОВ НЕ ДАВ «ГЕРОЯ» українця, який був з Єгоровим

За загальноприйнятою версією, Єгоров проніс Прапор Перемоги на собі, обернувшись полотнищем поверх гімнастерки і одягнувши зверху ватник, сподіваючись, що так він не відразу стане мішенню для німців. А держак вирішили знайти на місці. Нібито і план був розроблений для встановленні прапора: під прикриттям вогнеметів прорватися на другий поверх, весь поверх не брати, а прориватися на горище і дах. Близько 21 години 30 квітня прапороносці були нагорі і встановили Прапор Перемоги. Спочатку вони прикріпили його за допомогою ременя до ноги кінної скульптури Вільгельма I в східній частині Рейхстагу. Німці намагалися його збити: полотнище було прострілено в декількох місцях, куля пробила навіть древко, але прапор майорів там майже добу. Лише 1 травня Єгоров і Кантарія підняли його на купол Рейхстагу.


Написи бійців, які взяли Рейхстаг

«На початку 2000-х почали оприлюднювати архіви. Історія встановлення прапора виявилася суперечливою. Народ звик чути, що це Єгоров і Кантарія. Але у тих подіях звучать як мінімум шість прізвищ учасників штурму, які спочатку прикріпили прапор на одну з колон, потім - на фронтон, а лише потім - на купол », - розповів начальник відділу Управління прес-служби Міноборони Костянтин Саділов.

У передсмертному інтерв'ю Кантарія говорив, що на купол вони сходили втрьох - був ще й молодший політрук Олексій Берест. Без нього вони просто не вилізли б пак, адже скляний купол був повністю прострелена. Берест на своїх плечах виштовхав їх вгору за прапором. За документами, що потрапили в розпорядження Міноборони України, в нагородному листі до Жукова значилися Єгоров, Кантарія і Берест. Але коли прийшов указ про присвоєння, українця там уже не було. «Жуків викреслив Береста. Чому - не знає ніхто.

Єдине припущення: маршал по-особливому ставився до політрука », - вважає Саділов. Побачивши в поданні Береста «замкомбата по політичній частині», він викреслив його прізвище, не ставши розбиратися, змогли б Єгоров і Кантарія стати героями, якщо б не Берест. «Ті ж очевидці говорили, що до ранку 2 травня взагалі весь Рейхстаг був обвішаний червоними прапорами - там залишили безліч написів», - резюмує Саділов.

ПЕРШИЙ - РОЗВІДНИК

У Берліні вважають, що перше прапор над Рейхстагом підняв артилерійський розвідник, сержант Михайло Мінін і ще кілька його товаришів. Сталося це 30 квітня 1945 близько 23:00. Вони проникли до Рейхстагу, вибивши одну з дверей поваленим деревом. Прив'язали принесене з собою полотнище до уламку труби і зафіксували його на одній з жіночих статуй - на Німеччині.

«Те, що для політкоректності героями були призначені інші - російську і грузин, партієць і безпартійний - Єгоров і Кантарія - завдавало мені біль все життя», - сказав Мінін в інтерв'ю Die Welt за кілька днів до своєї смерті в січні 2008 року.

ЛЮДМИЛА КОВАЛЬОВА: «ПЕРШИМ БУЛО МІЙ ЧОЛОВІК»


Все життя в боротьбі. Чоловік Людмили Ковальової так і не отримав нагороду за встановлення прапора над Рейхстагом

Дружина героя Олексія Ковальова, відбитого на легендарному знімку на Рейхстазі, розповіла про останні подвиги чоловіка в Берліні і про те, чому це не оцінили

- Що розповідав вам чоловік про взяття Рейхстагу?

- Чоловік був розвідником. У ніч на 30 квітня 1945 року він з товаришами вже йшов по Берліну. Цієї ж ночі вони потрапили до Рейхстагу. Туди увійшли 7 осіб. У їх числі були Абдулхакім Ісмаїлов і Леонід Горичі. Вони не знали, що потрапили до Рейхстагу, - на вулиці стояла темна ніч, Берлін бомбили і обстрілювали з усіх боків. Суцільний вогонь і гуркіт. Увійшли до будівлі з тильного боку. Почався бій, 3:00 вибивали звідти генералів. Ледве не загинули ...

- Тоді ж і прапор поставив?

- Чоловік розповідав, як у роки війни поставив штук 15 прапорів в різних містах. Завжди носив із собою 1,5 м червоного полотна, влітку - під гімнастьоркою, взимку - під фуфайку. І на цей раз мав червону китайку і шукав вихід на дах. Піднявся гвинтових сходах, а там високо віконце. Оглянувся, думаючи, як би вище підстрибнути і побачив, що німець веде його обеззброєний товариша Михайла Грушина. Прицілився, в загальному, зробив свою справу, і обидва полізли на купол. Олексію і 20 років не було. Молодий, спритний, окатий. Був лівшею, але добре стріляв і правою, і лівою.

- Важливо було відрізати прапор на невідоме будівлю?

- Звичайно, це були знаки для наших, адже розвідники часто ходили на завдання вночі, в тил ворога, щоб очистити дорогу для наступу військ. Олексій з Мішею залізли на дах, щоб залишити прапор на знак того, що будівля вже наше. Чоловік побачив громовідвід і гарненько прив'язав до нього прапор, та й зістрибнув. А видовище було страшне - суцільний гуркіт та вогонь. Вже світився світанок. Вони знайшли інших і вийшли з будівлі.

- Тобто Олексій Ковальов так і не зрозумів, що був у Рейхстагу?

- Пізніше дізнався про це. Коли вже розвиднілось, у дворі якогось будинку зустріли німкеню. Запитали в неї: «Де Рейхстаг?». Та і показала на купол, де червона ганчірка теліпається. Розвідники, ясна річ, поспішили назад, а там наші частини вже оточили будівлю. І нікого не пускали всередину. Образа-то яка! Ковальов давай бігати навколо Рейхстагу та показувати: ось, мовляв, мій автограф - ми були тут. Та толку ніякого. Ось тоді й побачив його Халдей, якому було дано завдання: сфотографувати того, хто першим підніметься з прапором на Рейхстаг. Прапор у нього було своє: він взяв держак від лопати, червону скатертину на зразок тієї, що накривали столи в президії, намалював серп і молот, прикріпив полотнище до палиці і з таким прапором полетів до Берліна. А як побачив мого Ковальова, метає у Рейхстагу, так попросив його показати, як розвідники заходили в будівлю. Олексій Леонтійович погодився і взяв із собою двох своїх товаришів - Ісмаїлова і Горичева. Але в редакції були шоковані. Кажуть: не того ти зняв, адже Сталін сказав, щоб були грузин і росіянин. Халдей у відповідь: так я ж отримав завдання зняти того, хто першим поставить прапор на купол! Він був дуже засмучений.

- Правду про фотографії довелося приховувати ...

- Двічі я зустрічалася з халдеями. Він розповідав, як після війни років п'ять ходив і в Міноборони СРСР, і в ЦК партії, де доводив, що Ковальов першим піднявся на Рейхстаг. Поки Євген Ананійович не викликали в КДБ, де пригрозили: ніколи цей знімок не підписуйте, інакше буде погано. Так і залишилася ця фотографія «Перемога» безіменною. А люди стали вважати, що героями фото були Кантарія, Єгоров і Берест. Багато потім писали, що знімок зроблений і 2, і 4, і 5 травня, але ж після 30 квітня Халдей більше не був у Берліні.

З героєм Проживши 47 РОКІВ

Ім'я: Любов Ковальова
Народилася: 8.08.1930 в Усть-Каменогорську (Казахстан)

Проживає в Києві дружина Олексія Ковальова - одного з трьох розвідників, якого зобразив на своєму знімку Євген Халдей. На фото саме киянин тримає в руках прапор, вилізши на дах Рейхстагу. Разом вони прожили 47 років. Після війни Ковальов близько 35 років працював пожежником у Київському гарнізоні і помер у 1997 році.

Прапор Перемоги Пошила 9. Їх красі червоним чорнилом




Берлін. Єгоров і Кантарія з прапором, на який не вистачило матерії

До встановлення прапора Перемоги готувалися, як до самого знаменної події, яке, як йому і належить, повинна мати свої символи. Через обмежені можливості у воєнний час стяг виявився саморобним. Перед початком операції з узяття Берліна таких прапорів було підготовлено дев'ять штук - за кількістю стрілецьких дивізій 1-го Білоруського фронту, які брали участь в операції (мовляв, хто перший у Рейхстаг прорветься, того прапор і буде вважатися Прапором Перемоги).

Ці символи за формою і розмірами повторювали Державний прапор СРСР. Їх пошили в армійських майстерень 1-го Білоруського фронту зі звичайної тонкої матерії, яку пофарбували червоним чорнилом. У лівому верхньому кутку біля древка - емблема серпа і молота із зіркою, далі - номер стрілецької дивізії, яка брала участь у штурмі. Держаки виточили з дерева і увінчали ковпачками, знятими з гардин. У ніч на 22 квітня Жуков вручив ці прапори командирам дивізій. У наказі вони називалися «бойові».

За офіційною версією, бойовий прапор № 5 (на фото) і було виситься Єгоровим і Кантарія. Причому саме на цей прапор розміром 82 см на 188 см цільного шматка матерії не вистачило, і воно було зшите з двох шматочків. 20 червня це саморобний Прапор Перемоги було відправлено до Москви в супроводі Кантарія і Єгорова, де його урочисто зустрічали.

До Києва в кінці квітня 2010 була доставлена одна з п'яти точних копій Прапора Перемоги, яка зберігається в Національному військовому історичному музеї України. 9 травня вперше воно буде брати участь у параді на Хрещатику.

ТРАГЕДІЇ ГЕРОЇВ ПІСЛЯ ВІЙНИ

Доля багатьох героїв цієї історії склалася трагічно. Михайло Єгоров встиг насолодитися славою - він був відомий усьому СРСР, - а це застілля, алкоголь. Під час святкування 30-річчя Перемоги йому вручили ключі від «Волги», а через півтора місяці, 20 червня 1975, як кажуть, у п'яному угарі, він зіткнувся з рефрижератором у рідному селі Ермошенкі Смоленської області.

Мелітон Кантарія жив більш скромно і помер своєю смертю в Грузії, буквально після 2000 року. А Олексія Береста, чий подвиг так і не визнали, надалі переслідували одні невдачі. Після війни йому довелося дослужувати в Севастополі на кораблі, потім він опинився в Некліновського районі Ростовської області, де влаштувався начальником місцевого кінотеатру. Він намагався довести свою участь у встановленні Прапора Перемоги над Рейхстагом, але марно. Незабаром він опинився у в'язниці. Касирка привласнювала виручку, а Берест під час слідства розлютився і викинув з вікна слідчого. Правоохоронець залишився живий, але Береста відправили на 10 років за грати. Після тюрми він влаштувався на завод, але прожив недовго - 3 листопада 1970 його збив поїзд, коли колишній політрук рятував що впала на рейки дівчинку. Нагорода все ж таки знайшла двічі Героя - 9 травня 2009 року його дочка Ірина отримала з рук президента України Віктора Ющенка Зірку Героя України.

Григорій Булатов повісився - ніхто не сприймав серйозно його розповіді про те, що він одним з перших прикріпив прапор до колоні Рейхстагу. Його висміювали і навіть прізвисько придумали - Гришка-Рейхстаг.

Леонід Горичі помер від ран через кілька років після війни. А татарин Газі Загітов також намагався довести свою участь у подвиг, але так нічого і не добившись, загинув в автокатастрофі в серпні 1953 року.
Категория: АНАЛИТИКА | Просмотров: 1836 | Добавил: magictr | Теги: Украинцы, рейхстаг | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:

Поиск
Календарь
«  Май 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архив записей
Друзья сайта
  • Вікно
  • Copyright MyCorp © 2024