Грязная правда
Пятница, 22.11.2024, 19:05
Приветствую Вас Гость | RSS
 
Главная РегистрацияВход
Меню сайта
Категории раздела
НОВОСТИ [148]
Наиболее важные новости
АНАЛИТИКА [219]
КУЛЬТУРА И ИСКУССТВО [368]
Статистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0
Форма входа
Главная » 2010 » Май » 20 » Неймовірні випадки втечі з фашистського полону. Подвиг Девятаева.

МЕДПРАВДА. Для тех, кто хочет долго жить
16:44
Неймовірні випадки втечі з фашистського полону. Подвиг Девятаева.
Льотчик Михайло Девятаев, що потрапив у полон 13 липня 1944, захопив разом з дев'ятьма співтабірників важкий бомбардувальник «Хейнкель - 111». Після неймовірних пригод він дивом підняв літак в повітря і перелетів через лінію фронту

8 лютого 1945 льотчик-винищувач Михайло Девятаев, що потрапив у полон 13 липня 1944, захопив разом з дев'ятьма співтабірників важкий бомбардувальник «Хейнкель - 111». Після неймовірних пригод він дивом підняв літак в повітря і перелетів через лінію фронту. Історія зберегла імена щонайменше десятка пілотів, які вчинили повітряні пагони.

У серпні 1957 року Михайлу Петровичу Девятаеву було присвоєно звання Героя Радянського Союзу ... Тим часом, Михайло Девятаев був не першим льотчиком, який вирвався з полону на німецькому літаку.




















М. П. Девятаев (ліворуч) та І. Кривоногов - учасники втечі з острова Узедом. м. Горький, 1970 р.

Однак більшість з них були засуджені за зраду Батьківщині. Чому старшого лейтенанта Девятаева минула ця гірка чаша?

Перш ніж відповісти на це питання, звернемося до історії кількох радянських льотчиків, яким вдалася зухвала спроба - захопити і підняти в повітря незнайомий літак супротивника і дістатися до своїх.

Льотчик-гвардієць Микола Лошаков погодився на співпрацю з німцями з думкою про втечу

Молодший лейтенант Микола Лошаков, льотчик 14-го Гвардійського винищувального полку, був збитий 27 травня 1943. Поранений пілот зумів викинутися з палаючого літака на парашуті. У таборі для військовополонених Лошаков почав збивати групу для втечі. Проте хтось видав їх, і спільників розкидали по різних таборах. На новому місці Лошакова почали посилено обробляти, схиляючи до співпраці. Льотчик погодився, задумавши при першій же можливості бігти ...

Скільки радянських військовослужбовців потрапило в полон за роки війни?

З пісні слова не викинеш: знаходилися солдати і командири, які в полоні добровільно пішли на співпрацю з ворогом. Наскільки масовим було це явище, чи завжди за ним стояло поняття «зрада Батьківщини»?

Згідно збереженим німецьким документами часів війни, за станом на 1 травня 1944 року в таборах перебували 153000 радянських полонених. Ще 1981000 полонених на той час померли, а 473 тисячі були страчені. 768 тисяч людей померли в транзитних таборах ... Зрештою виходило, що з 22 червня 1941 по 1 травня 1944 року в полон потрапило більше 5 мільйонів радянських військовослужбовців.

Вітчизняні історики вважають це число завищеним, тому що німецьке командування у зведення про військовополонених, як правило, включало всіх цивільних осіб чоловічої статі призовного віку. Тим не менше, уточнені нашими дослідниками цифри валив у шок - у німецькому полоні за весь період війни виявилося 4559000 чоловік.

А скільки ж військовополонених перейшла на бік ворога?

Усвідомлене зрада або спосіб виживання?

Точних цифр не існує. За деякими підрахунками, загальна чисельність збройних стройових формувань вермахту і СС, а також поліцейських сил на окупованій території, що складаються з громадян СРСР, склала приблизно 250-300 тисяч осіб. Причому, згідно з німецьким джерелам, військовополонених у таких частинах було близько 60 відсотків. Решта - місцеві жителі, емігранти з царської Росії.

Порівнюючи ці дані із загальним числом потрапили полон радянських генералів, офіцерів і солдатів, переконуєшся, що мільйони наших співвітчизників залишалися за колючим дротом вірними військовій присязі. Але й серед тих, хто погодився на співпрацю з ворогом, далеко не всі були переконаними противниками радянської влади. Багатьма рухало бажання вижити, у що б то не стало, а потім спробувати бігти ...

Стурбовані пагонами полонених, німці навіть організували для табірної охорони спеціальне навчання

У згаданих вище від німецьких документах 1944 зафіксовано кількість військовополонених, які втекли до того часу безпосередньо з таборів - близько 70 тисяч. А скільки було невдалих втеч? Про це ми не дізнаємося ніколи.

Цікаво відзначити, що в 1943 році в Німеччині була влаштована «виставка для службового користування» про різні способи втечі з полону. В'язні таборів, намагаючись вирватися на свободу, і справді виявляли солдатську кмітливість і наполегливість у досягненні мети. Вони тікали, долаючи пішки багато сотень кілометрів, виривалися на свободу на захопленому автотранспорті і навіть на танку.

Невідомо, чи потрапив на «виставку» втеча Миколи Лошакова? Адже він був першим військовополоненим, який у буквальному сенсі відлетів з-під носа аеродромної охорони ...

«За мужність, виявлену під час втечі з полону на ворожому літаку» льотчик був нагороджений ... мисливською рушницею

Після того, як Лошаков дав згоду на співпрацю, його направили на запасний аеродром німецький на Псковщині. Тут він познайомився з заправником військово-транспортної авіації полоненим сержантом Іван Денисюк, який також виношував плани втечі. Маючи доступ до літаків, Денисюк запам'ятовував розташування приладів у кабіні і ввечері малював для Лошакова схеми.

В один з днів їм посміхнулася удача: на смузі стояв заправлений легкомоторний двомісний літак-розвідник «Шторьх». Вибравши момент, Лошаков і Денисюк забралися в кабіну і успішно злетіли. Слідом за втікачами в погоню кинулися винищувачі. Лошаков був поранений, але зумів втекти від переслідування, і після 400-кілометрового перельоту сіл в Новгородській області. Це сталося влітку 1943 року.

Льотчик і його товариш були арештовані військовою контррозвідкою. В ході допитів Денисюк, не витримавши катувань, дав «вдячливі» свідчення у скоєнні зради Батьківщині. Лошакова зламати не вдалося. 4 грудня 1943 Особлива нарада при НКВС СРСР засудив І.А. Денисюка до 20 років, а М.К. Лошакова - до трьох років позбавлення волі. 12 серпня 1945-го Лошакова на рік раніше терміну звільнили зі зняттям судимості. Денисюка звільнили з табору в 1951 році.

Лошаков залишився у Воркуті, працював у авіазагоні комбінату «Воркутауголь», потім на шахті. Він став повним кавалером ордена «Шахтарська слава». На початку 60-десятих його несподівано запросив до Москви Головком ВПС СРСР К.А. Вершинін. Він подякував колишнього льотчика-винищувача «за стійкість і мужність, проявлені при знаходженні в полоні і втечу з полону на ворожому літаку» і вручив йому ... мисливську рушницю.

Навіщо Москалець, Чкуаселі і Карапетян завербувалися в 1-у східну ескадрилью

Ще більш дивна історія втечі старшого лейтенанта Володимира Москальця, лейтенанта Пантелеймона Чкуаселі та молодшого лейтенанта Арама Карапетяна. Вона нагадує гостросюжетний детектив. Почалося з того, що полонені льотчики здружилися у таборі, домовилися триматися разом і при першій же можливості вирватися на свободу. З цією метою в січні 1944 року вони завербувалися в 1-у східну ескадрилью ...

Що це за підрозділ, з кого воно складалося, і які завдання виконувало?

«Приховане дезертирство окремих льотчиків» тривало до кінця війни

19 серпня 1941 вийшов наказ НКО СРСР «Заходи боротьби з прихованим дезертирством серед окремих льотчиків». Приводом для наказу стали факти добровільної здачі в полон «сталінських соколів». Вже в перший день війни штурман бомбардувальника вистрибнув з парашутом над територією, зайнятої німецькими військами. Влітку того ж року екіпаж бомбардувальника СУ-2 відокремився від групи своїх літаків, які поверталися на аеродром, і взяв курс на захід.

За німецьким джерелам, тільки за 1943 і початку 1944 років до німців перелетіли більше 80 літаків. Вражаюче, але останній випадок «прихованого дезертирства» відзначений за лічені дні до кінця війни. У квітні 1945 Пе-2 (командир старший лейтенант Бацунов і штурман Кодь) з 161-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку в повітрі покинув стрій і, не відгукуючись на команди, сховався в хмарах на протилежному курсі.

Ідея створити бойову льотну частину з учорашніх противників, свідомо схилених на співпрацю з німецьким військовим командуванням, належала обер-лейтенантові Хольтерсу зі штабу Люфтваффе «Восток». Німецький офіцер зробив ставку на колишнього полковника авіації Мальцева. На початку 30-х років він був начальником ВПС Сибірського військового округу, а в 1937 його призначили керівником ЦПФ по Середній Азії та Закавказзя. Полковник Мальцев був представлений до ордена Леніна, але отримати його не встиг - в березні 38-го його «сміла» чергова чистка. Півтора року, проведених у в'язницях НКВС, зробила його непримиренним ворогом Радянської влади.

Мальцев енергійно взявся за організацію авіаційних підрозділів, які під його командуванням ввійшли потім до складу так званої Російської визвольної армії (РОА) генерала-зрадника Власова. В одне з них, розташоване в білоруському місті Ліда, і потрапили Москалець, Чкуаселі і Карапетян ...

Льотчики спочатку стали партизанами бригади НКВД, а потім - в'язнями цього наркомату

Німці посадили їх на застарілі двомісні навчально-тренувальні літаки Arado Ar-66C і Gotha Go-145A, що використовувалися для нічних бомбометань. З огляду на їхню невисоку швидкість і обмежену дальність польоту, льотчики вирішили шукати зв'язок з місцевими партизанами, щоб сісти на їх базі. Їм супроводжувала удача, і 3 липня 1944 три літаки злетіли прямо зі стоянки - поперек злітної смуги.

Після приземлення в обумовленому місці льотчики були включені до складу партизанської бригади особливого призначення НКВД і воювали з німцями до її розформування. Потім їх відправили до Москви, а звідти - у перевірочних-фільтраційний табір під Подільському. 29 грудня 1944 всіх трьох заарештували.

На допитах вони заявляли слідчому, що «на службу до німців пішли з метою якнайшвидшого переходу на бік радянських військ і що під час польотів на бомбометання скидали бомби на« невзрив »і в болото» (наглядове виробництво військової колегії № 12143/45 у справі У . С. Москальця та ін, С. 20-21). Але, незважаючи на це, 17 березня 1945 військовий трибунал МВО засудив їх за зраду Батьківщині до позбавлення волі у виправно-трудових таборах терміном на 10 років, з поразкою в правах на 5 років кожного.

Справедливість восторжествувала лише в 1959 році. Після проведення Головною військовою прокуратурою додаткової перевірки було поставлено питання про скасування незаконного вироку. 23 березня 1959 Військова колегія ВР СРСР винесла ухвалу про закриття цієї справи за нововиявленими обставинами. Цими обставинами стали свідчення колишніх партизанів про те, що льотчики в 1944 році говорили правду. Щоб допитати свідків знадобилося близько 15 років.

Михайла Девятаева в концтаборі знали як Григорія Нікітенко

Льотчик-винищувач старший лейтенант Михайло Девятаев потрапив у полон 13 липня 1944. Після невдалої спроби втечі потрапив до табору смерті Заксенхаузен. Тут підпільники підмінили йому жетон смертника на жетон померлого в таборі вчителя Григорія Нікітенко. Під цим ім'ям в жовтні 44-го він із групою ув'язнених потрапив до концтабору на острові Узедом в Балтійському морі.

Тут Девятаев зблизився з ув'язненими І. Кривоноговим і В. Соколовим, які планували втеча з товаришами на човні через протоку. Льотчик переконав їх, що успіх може гарантувати тільки захоплення літака. Поруч з аеродромом перебувала звалище розбитих літаків, і Девятаев почав вивчати обладнання кабін і приладові панелі німецьких бомбардувальників.

«Зараз полетимо на Батьківщину ...»

Побіжу на важкому двомоторний бомбардувальник сприяло не тільки щасливий збіг багатьох обставин, але й дивовижне холоднокровність льотчика і його товаришів.

Вранці 8 лютого 1945 під час робіт Девятаев з групою (10 чоловік) уважно спостерігали за переміщеннями на аеродромі. Коли механіки пішли на обід, Кривоногов убив конвоїра, і вони з Девятаевим приховано підібралися до «Хейнкель-111». Льотчик збив замок та забрався в кабіну, а Кривоногов расчехліл мотори. Проте в літаку не виявилося акумуляторів для запуску моторів. Протягом декількох хвилин їм вдалося знайти візок з акумуляторами і підігнати її до бомбардувальнику. Члени групи забралися у фюзеляж і Девятаев голосно оголосив: «Зараз полетимо на батьківщину» ...

«Мною, моїми друзями по екіпажу особливо не захоплювалися ...»

На Батьківщині, як згадував через багато років Михайло Петрович Девятаев, «мною, моїми друзями по екіпажу особливо не захоплювалися. Швидше навпаки. Ми піддалися досить жорстокої перевірки »... Тим не менш, після перевірки в фільтраційному таборі НКВС сім з десяти колишніх військовополонених в кінці березня 1945 повернулися на фронт, а три офіцери - Девятаев, Кривоногов і Ємець - були відновлені в офіцерських званнях. Але війна на той час вже закінчилася.

За деякими даними, подібну перевірку пройшли 1836562 людини, які повернулися з полону в кінці війни. Близько мільйона з них були направлені для подальшого проходження служби, 600 тисяч - для роботи в промисловості в складі робочих батальйонів. 339 тисяч, у тому числі 233,4 тисячі колишніх військовослужбовців визнані скомпрометували себе в полоні і засуджені. Говорити про поголовне засудження всіх колишніх військовополонених, як люблять стверджувати деякі несумлінні дослідники, не доводиться ...

Що стосується старшого лейтенанта запасу Михайла Петровича Девятаева, то в серпні 1957 року йому присвоїли звання Героя Радянського Союзу. Цієї найвищої нагороди колишній льотчик був удостоєний завдяки клопотанню Сергія Павловича Корольова.

Але до чого тут людина, відомий сьогодні мільйонам людей як генеральний конструктор радянської космічної техніки?

Таємничий острів - майже як по Жюль Верну

Справа в тому, що Девятаев і його товариші по полоні потрапили на один із найбільш засекречених островів за всю історію людства. На Узедоме були обладнані стартові позиції для німецьких балістичних ракет ФАУ-2 і бункери управління пусками. В'язнів, які потрапили сюди, чекав один результат - смерть. Девятаев не тільки вижив, але, сам того не знаючи, захопив спеціально обладнаний літак, що входив до системи запусків. А після повернення з полону докладно розповів про все побачене на Узедоме.

Відразу ж після заняття острова радянськими військами сюди терміново прибули фахівці, які займалися проблемами ракетобудування. Несподівано для себе знову побував на «таємничому» острові і Михайло Петрович Девятаев. Його доставили сюди на вимогу якогось полковника Сергєєва ...

Полковник Сергєєв, він же Сергій Павлович Корольов

Сьогодні, напевно, вже неможливо встановити, як інформація про льотчика, який утік з Узедома, дійшла до Корольова. За спогадами Девятаева, полковник, представившись Сергєєвим, попросив його показати місця пускових майданчиків, бункерів, підземних цехів. В ході огляду були знайдені цілі вузли ракет. І вже в 1948 році була випробувана перша радянська балістична ракета.

Цікаво відзначити, що з клопотанням про присвоєння Девятаеву Героя Радянського Союзу Сергій Павлович Корольов вийшов напередодні запуску в космос першого штучного супутника Землі.
Категория: АНАЛИТИКА | Просмотров: 1575 | Добавил: magictr | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:

Поиск
Календарь
«  Май 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архив записей
Друзья сайта
  • Вікно
  • Copyright MyCorp © 2024