Коли вище керівництво країни перестало відчувати інтерес до свята, він дістався мародерам. Тим, хто за відсутності начальників вирішив по-швидкому використовувати Перемогу для своїх дрібних делішек ...
Не перестаю дивуватися разючою марнотратності російської влади. В її розпорядженні до цих пір знаходиться унікальний ресурс, який дозволяє спробувати об'єднати практично повністю атомізовані народ. Народ, глибоко байдужий до будь-яких закликів, включаючи пристрасні заклики до інновацій і модернізацій, до цих пір цілком щиро приймає до серця все, що пов'язано з Великою війною та Великої перемогою. Причин тому багато, і написано про це не раз. У катастрофічний для народу двадцяте століття тільки Перемога над потужним, нещадним ворогом, який загрожував повним знищенням, може стати засобом самоідентифікації і через 65 років. Загальна об'єднує пам'ять про Перемогу зберігається, зрозуміло, не в помпезних «заходах». Вона - в історії наших сімей, в чесних, без прикрас, оповіданнях діда про Сталінград і форсуванні Дніпра і розповідях бабусі про те, що відбувалося під раптом спорожнілому Підмосков'ї восени і взимку 41-го ...
І ось цей безцінний ресурс згуртування російська влада витрачає абсолютно бездарно. В останні роки Перемога перш за все використовувалася на зовнішньополітичному фронті. П'ять років тому Володимиру Путіну вдалося зіграти роль головного начальника планети, коли на святкування 60-річчя Перемоги у Москві зібралися всі світові лідери, а тодішній президент на правах господаря стояв на першому плані. Тоді, правда, довелося звільнити Москву від жителів і приїжджих, включаючи і ветеранів, але справа того варте. Одна біда, у зовнішньополітичних відомствах різних країн запам'ятали, що відправляли президентів і прем'єрів віддати данину народу, який врятував людство, а вийшло, що послужили масовкою для Путіна В.В. Цього разу цю дипломатичну помилку вони не повторили. Кремлівським начальникам залишилося ображено підтискати губи: ми, мовляв, на велике свято нікого спеціально не запрошуємо, хто хоче, хай приїжджає ...
Проте інтерес до свята рішуче втратили. Цього разу все зведеться до параду, в ході якого світу представлять військову техніку, яка (за винятком комплексів «Тополя-М» і С-400) була побудована ще в радянські часи. Демонстрація військової потужності досягається кількістю. А от про гучному обіцянку забезпечити ВСІХ ветеранів житлом до 65-ї річниці Перемоги вже намагаються не згадувати. З'ясувалося, що хоч і минуло 65 років, а учасників війни, всупереч надіям чиновників, залишилося занадто багато. Тому їх поділили на категорії: тих, хто став на чергу (кого дозволили поставити чиновники) до 1 березня 2005 року, та інших. А крім того, якщо 90-річний старий переїхав, наприклад, до доньки, то ніякої житлоплощі в Москві йому не світить зовсім. Та й що за інтерес допомагати цим старим людям. Масовки для зйомок з них вже не складеш, занадто слабі. Як електорат теж не цікаві.
І от коли вище керівництво країни перестало відчувати інтерес до свята, він дістався мародерам. Тим, хто за відсутності начальників вирішив по-швидкому використовувати Перемогу для своїх дрібних делішек. У цьому натовпі мародерів є свої гранди на кшталт московського мера, який влаштував скандал, оголосивши про намір прикрасити місто портретами Сталіна. Зіткнувшись з очевидною перспективою звільнення, Лужков спритно сховався за спинами ветеранів. Тепер же виходило, що звільнять його не за крадіжку, а за спробу дотримати історичну справедливість.
Такий же мародер і вітчизняний оскароносець. Микита Міхалков вибрав свято Перемоги для того, щоб по-швидкому відзвітувати у розтраті 55 мільйонів доларів. На перегляд цілком очевидною халтури женуть піонерів і військовослужбовців. Припускаю, що оплачувати «патріотичні» кіносеанси змусять підприємців.
І тут у справу вступають мародери дрібніші. Величезна кількість дрібних чиновників примушує бізнесменів «оформляти» магазинчики, майстерні, офіси якимось урочистим чином. Причому здійснювати процес оформлення доручено лише декільком «рекомендованим» понад фірмам. Виявляється, прикраса однієї «точки» коштує вже не 10 000 рублів, а 45 000. Лідеру кремлівської гопоти знадобилося звести рахунки з радіостанцією «Ехо Москви». І ось хунвейбінів кидають проводити пікет, нібито для того, щоб припинити образу ветеранів.
Всьому цьому сонмище мародерів глибоко плювати на Перемогу. Саме тому з такою байдужістю вони виконують навіть те, на що вициганила гроші у бізнесменів. Саме тому у святкових календарях і на листівках виявляються солдати вермахту. Саме тому губернатор Тюменської області вітає ветеранів, «чесно працювали в тилу ворога». Справді, чого метушитися - все сплачено. Людям похилого віку і не таке втюхати можна. Перемога дісталася мародерам.