Медична мафія і її жадібні «шістки» в міністерствах заробляє мільярди, випробовуючи на нас препарати з країн третього світу. Тривала боротьба з корупцією з подачі нової влади все більше перетворюється на банальну беззмістовну мильну оперу. Як і слід було очікувати, під ніж показушних «расстрелов» корупціонерів потрапила, головним чином, будь-яка «пузата дріб'язок». Корупційного «крупняка» нема чого хвилюватися: він як і раніше «при дворі та в міністерстві».
Секрет спокійного життя простий: встигнути вчасно змінити призначення платежу в кишеню новим представникам влади. Це цілком вдалося власнику ЗАТ «Ганза» Петро Багрій, відомому скандальній закупник індійських ліків і «тимошенківської» таміфлю за позахмарними цінами. Підприємство, яке можна з повним правом назвати справжнім чемпіоном за розтрати бюджетних коштів міністерства охорони здоров'я останніх 7-8 років як і раніше в топ-листі постачальників лікарських препаратів для українських громадян.
Родом з 90-их
Як всі чисті посередники, Петро Багрій почав свій бізнес в 90-х з бартерних схем. Тоді АТ «Ганза» виконувало роботи на фармацевтичних заводах по бартеру: отримуючи медикаменти за ремонт. Безгрошових розрахунках забезпечували будівельника для фармацевтів прибутком з 200-300% рентабельністю. Зі згортанням бартерних розрахунків менеджмент цілком очікувано втратив інтерес до будівництва і зайнявся пошуками інших сфер. Сферою, що обіцяє не менш рентабельні бариші, виявилися державні закупівлі. На них АТ «Ганза» досягла ще більш небачені прибутки.
З 2003 року фірма починає регулярно перемагати у тендерах Міністерства охорони здоров'я на постачання медикаментів та обладнання. При цьому будівельна компанія мала дуже далеке відношення до фармацевтичного бізнесу, і само собою не значилася в жодному фармацевтичному рейтингу. Щоб гра на тендерах закінчувалася гарантованої перемогою власник «Ганзи» Петро Багрій створює дублюючі фірми: "Л-Контракт", "Альтер Его", Емердженсія, «Фармацевтичні препарати регіонів», «Сумська аптечна компанія».
У 2003-2004 року «Ганза» та її тендерні двійники завдяки бюджетному фінансуванню показали відмінні фінансові результати. У 2003 році на підставі торгів, проведених Міністерством охорони здоров'я на придбання препаратів вітчизняних виробників, було укладено угоду з ТОВ "Л-Контракт" на суму 4 млн. 523 тис. гривень. «Материнська структура» - АТ «Ганза» - в цьому ж році закуповувала препаратів на 4,8 млн. грн. При цьому в порушення нормативних вимог закуповувати препарати вітчизняного виробництва, компанія набувала ліки за кордоном. У 2004 році компанія «Емердженсія» на підставі недостовірних даних виграла тендер на поставку для сільської місцевості карет швидкої допомоги на суму 39 млн. грн. Нові швидкі приїхали дуже «нескоро» - в селах автомобілі виявилися лише до грудня 2005 року.
Зміна влади позначилася на бізнесі «Ганзи». 2005 раптово вичерпався щедрий потік із засіків міністерства. Від перспективи бути відлученим від бюджетних грошей власника бізнесу врятувала політична мімікрія і Фонд «Україна 3000», улюблена іграшка дружини Віктора Ющенка Катерини. Новоспечений фармацевт Петро Багрій стає партнером і спонсором фонду. На рахунок Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» від посередника були перераховані 4,3 млн. грн., Ще кілька сотень тисяч гривень фонд отримав у ліках. Таким чином, квиток на продовження закупівельної діяльності для міністерства охорони здоров'я на найближчі роки був куплений. Вже в 2006 році «Ганза» знову бореться з туберкульозом і розсіяним склерозом, закуповуючи медикаментів на ці цілі на загальну суму в 31 млн. грн.
«Ганза» повністю зберегла свої позиції і за нової влади. Новий міністр охорони здоров'я Зиновій Митник багато років (і судячи з усього дуже взаємовигідно) співпрацює з компаніями групи «Ганза» в області держзакупівель.
Як дерибанили мільярд гривень щорічно
Живе і процвітає ЗАТ «Ганза» на різниці між ціною закупівлі у постачальників та продажу ліків державі. Ця різниця колосальна, в деяких випадків вона досягає абсолютно немислимих розмірів. Ось факти, точніше їх мала частина, які були оприлюднені підкомітетом Верховної Ради з питань планування бюджетних програм і використання бюджету, очолюваною «регіоналом» Коновалюком.
У 2008 році «Ганза» в особі "Фармацевтичні препарати регіонів" (партнер Багрія Лірник А.В.) була визнана переможцем тендеру на поставку препарату "Капреоміцін" за бюджетні кошти на загальну суму понад 11,4 млн. гривень за ціною одного флакона 119 , 7 гривень. Ця ціна вище за середню приблизно в ... 20 разів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) даний препарат в Азербайджані закуповувався у той період за ціною 10,7 грн.; В Молдові - 10,6 грн.; Румунії - 6,45 грн.
У 2009 році «Ганза» закуповує понад 44 тис. упаковок Таміфлю за ціною 251 грн. на загальну суму 11.млн. 76 тис. грн. при доступному реченні у 6 євро. За даними парламентаріїв, протитуберкульозні ліки, які поставлялися компаніями підконтрольними Багрій П. І. та Лірник А.В. в 2-3 рази вище світових цін. Самі ж ліки й устаткування закуповується постачальниками за принципом як вирішить постачальник (тобто, «Ганза»), зовсім без урахування реальної потреби галузі. Як наслідок, на складах міністерства формуються надлишки ліків із закінченим терміном придатності. А по ряду препаратів - навпаки фіксується дефіцит.
Глобально ж картина виглядає таким чином, що група компаній та осіб навколо «Ганзи» контролює 90% коштів, що виділяються з бюджету на закупівлі лікарських коштів за програмами "Онкологія", "Туберкульоз", "СНІД", "Розсіяний склероз" та ряду інших. Зараз «Ганза» та її дублери контролюють закупівлі міністерства на суму майже в мільярд гривень.
Чужі тут не ходять
Вибудуване будівля медичної корупції забезпечено досить міцними захисними механізмами. Навчений гірким досвідом попередньої зміни влади, господар схеми Петро Багрій вирішив забезпечити себе від подібних казусів у майбутньому шляхом пролобіювавши в профільне міністерство пул лояльних чиновників.
Ключовий перемогою групи стало призначення Юрія Константинова (професійного гонщика) в 2006 році на пост голови державної служби лікарських засобів. Нині його посада звучить дещо по іншому - начальник департаменту регуляторної політики у сфері обігу лікарських засобів та продукції при Міністерстві охорони здоров'я. За не яким даними свого часу посаду обійшлася Багрій та Константинову в 80 тисяч доларів. Більш ніж скромна сума, враховуючи, що чиновник закриває очі на реєстрацію та обіг неякісних ліків. Юрій Константинов - партнер Петра Багрія по компаніях «Матрикс», «Емердженсія» та ін Це дозволило фармацевтичному посереднику сконцентрувати у своїх руках контроль виробництва ліків, контроль якості медпрепаратів, реєстрації медтехніки, ліцензування оптової, роздрібної торгівлі ліками, складання переліків ліків для закупівлі за гроші бюджету.
Не менш важливим для «Ганзи» є «свій» директор інституту фізіатріі Юрій Фещенко. Головний фізіатр України відповідає за формування переліків діагностичного обладнання медикаментів для лікування туберкульозу. Робить він це, часто наплювавши на рекомендації Всесвітньої організації здоров'я. Але зате з урахуванням наявних у «Ганзи» можливостей (найчастіше - це індійські препарати). В результаті вміло складеного техзавдання вкластися у вимоги чиновників чому то виходить тільки у самій «Ганзи» або її дублерів). Втім, ці заходи найчастіше зайві - адже в тендері беруть участь тільки вищезгадані фірми. Саме ж міністерство самоусунулася від контролю щодо поставки комплектом даних ліків, а також від будь-якого контролю за якістю протитуберкульозних лікарських засобів виробництва індійських компаній.
Все це зробило бізнес медичного спрута невразливим і недосяжним для конкурентів. У силах групи заблокувати ліцензування ліків конкурентів, і, навпаки, видати ліцензію власним препаратів, часто сумнівної якості і не пройшли необхідного тестування. При цьому захищає свій інтерес організація усіма доступними методами. Оголосили «коммісар Каттані», полковник СБУ Геннадій Голобков, який у минулому 2009 розслідував діяльність «Ганзи», дивом вижив після вибуху бомби, кинути до ніг ...
Кращою оцінкою роботи «Ганзи» та її саттелітов в бізнесі або МОЗ є індикатори захворюваності. Приміром, останні п'ять років зростають витрати на закупівлю протитуберкульозних препаратів. Це ніяк не вплинуло на динаміку зростання захворюваності: згідно з висновками вітчизняних та іноземних експертів ситуація з туберкульозом в Україні стабільно погіршується.
На наш погляд, куди більш ілюстративними є збільшені випадки ускладнення від закупленої «Ганзой» вакцини «БЦЖ SSI» від нового виробника. Це - результат роботи міністерських лобістів, коли сумнівні препарати у великій кількості з'являються в Україні без необхідних тестів. Стараннями жадібної медичної мафії та її клевретів в міністерстві країну перетворюють на таку собі «тестову лабораторію», а нас самих і наших дітей - у піддослідних щурів.